Forradalom és szabadságharc 1848/49
Felhívás
Nógrád a szabadságharcban
Repeczky kormánybiztos felhívása a megye lakosaihoz (A kép nagyítható!)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
..
.
.
.
.
.
.
Losonc a függetlenséget ünnepli
1849 tavaszára Losonc felszabadult, a császári zászló helyére a magyar lobogó került a református templom tornyára. Az orosz cár csapatai már megkezdték a bevonulást Magyarországra, és a túlerő elsöpört mindent, ami az útjába került. Losoncon még maradt egy lélegzetvételnyi idő, arra, hogy ünnepeljük a függetlenséget. 1849. április 14-én mondta ki a magyar országgyűlés a Habsburg-Lotharingiai uralkodóház trónfosztását, Magyarország és Erdély függetlenségét Ausztriától. Losonc belső piacán május 22-én függetlenségi ünnepélyt tartottak, ahol a „Nemzet Függetlenségi nyilatkozata s nemzeti színű szalagok minden község részére által vehetők” voltak. A vármegye ünnepi közgyűlése után a piacon szónoklatok és hálaadó imák hangzottak el magyar és tót nyelven. Délután népünnepély, este díszkivilágítás volt, és virágok mindenütt. A virágokhoz nyúlni tilos és mindenki kéretik „illő viseletre, s a rendezők iránti engedelmességre!"
Balassagyarmat új címert választ
A közös teherviselés és az úrbéri terhek (különböző adófajták, robot, kötelező ajándékok, járadékok) megszüntetésének követelése ott van a 12 pont közepén, a 6. és a 7. helyen. Bizonyára nem véletlen, hogy az úrbériség megszűnte és a pesti forradalom kitörése után kevéssel Balassagyarmat város tanácsa új pecsétet vésetett, amelyen István király a Szent Koronát Szűz Máriának és a karján ülő kisded Jézusnak ajánlja fel. A korábbi, 1810-től használt pecsétképen ott voltak a város földesurainak jelképei: a Balassa család bölényfeje és a Zichyek keresztje, mutatva a város birtokosainak jelenlétét és hatalmát. (A képek nagyíthatók!)
Most jó lenni katonának...
.
Augusztusban folytatták a szervezést és szeptemberben már 1100 nemzetőr állt útrakészen, 304 szuronyos puskával, 100 vadászpuskával 400 pedig kiegyenesített kaszával. Szeptember 11-én Érsekvadkerten volt a zászlószentelés, innen vonultak Rétságon és Tolmácson át Vácra, ahol mindenki szuronyos puskát kapott. Szeptember 18-án újabb 3030 honvéd újonc kiállításáról hozott határozatot a megyei közgyűlés.
.
Miután január 18-án Balassagyarmatra, majd egy hónap múlva Losoncra is bevonultak a császári csapatok, a tisztikar kénytelen volt behódolni a királyi biztosnak. Az esküt, Madách Imrével együtt, aki katonai főbiztos volt, február 4-én tették le, kényszer hatására. A tavaszi hadjárat során a megyéből elkergették a császáriakat, újjászervezték a vármegye vezetését. Azonban a régi tisztikarból többen hivatalukban maradtak, így Madách Imre, aki bár lemondott hadbiztosi állásáról, továbbra is árvaszéki ülnök és választmányi tag maradt. Repetzky kormánybiztos megkezdte az önkéntes szabadcsapatok újbóli szervezését. Májusban az orosz betörés hírére Szemere Bertalan miniszterelnök népfelkelést rendelt el, amit ún. Választmányok szerveztek. Ezek egyikének lett az elnöke Madách Imre is.
Madách Imre a szabadságharcban
Öccse, Madách Pál, Kossuth futáraként fontos küldetés teljesítése közben, tüdőgyulladásban halt meg. Nővére, Mária, annak férje és kisfia, román rablógyilkosok áldozatai lettek, Nagyvárad felé menet. Testüket, támadóik, disznók elé vetették.
Egy nógrádi tudós a háborúban
A 49. honvédzászlóalj katonájaként részt vett az erdélyi hadműveletekben. Temesvár alatt egy szakasz élén harcolt a várból kitörő őrsereg visszaszorításáért. Ez az összecsapás volt Nagy Iván igazi tűzkeresztsége. Emlékiratából úgy tűnik, jól megállta a helyét, s jól viselte a harctéri lelki-testi megpróbáltatásokat.
Június 18-án Nagy Ivánt kinevezték hadnaggyá. Részt vett a visszavonulásban. Facséton tudta meg, augusztus 15-én, a világosi fegyverletétel hírét. Másnap írott versében árulásnak nevezte a lépést. Folytatni akarta a küzdelmet, és Bem Erdélybe készülő seregéhez csatlakozott. Jelentkezett Guyon Richárd vezérőrnagynál, aki főhadnaggyá kinevezte. De a bukás végett vetett katonaéletének. Kalandos hazatérése után a korszak immár nem a történelemcsinálásnak, hanem a történetírásnak kedvezett.
Mikszáth „hőse" 1849-ben
.
De más furcsaságok is akadtak Thuránszky Kristóf életében, ami Mikszáth fantáziája által hozzátett elemek nélkül is regényes lehetett, ahogyan erről Balassagyarmat város hites jegyzőjének Divény Istvánnak a tollából is értesülhetünk. Görgey csapatai 1849 januárjában Nógrád megyén keresztül vonultak vissza a bányavárosok felé, nyomukban a császári katonasággal. Divény így rögzíti a történteket: „Kedves utódaink számára szomorú szívvel ide iktatjuk, hogy a városunkba béütött gróf Civalart dzsidás ezred első századából Denát hadnagy vezérlete alatt 25 katona.” Mivel a megyeházán nem akarták elszállásolni őket, így ez a feladat a város tanácsnokaira maradt, akik a katonák kívánságára a város széli Jaulusz-kocsmát jelölték ki, ahová – „maga is elejükbe állva” – Thuránszky Kristóf vezette az idegen csapatot. Útközben elmesélte a katonáknak azt is, hogy alig fél órával ezelőtt puskaport, fegyvereket küldött Őrhalom felé kocsikon a vármegye…
.
Ezért az árulásért „a helybéli fiatalság Thuránszky Kristófot, mint árulót, felakasztani akarta, de ez a katonaság eleibe szökött”. Az ügyvéd nem ehette sokáig a császáriak kenyerét. 1849 tavaszán felszabadult Balassagyarmat, Thuránszky pedig „elfogatott a helybéli Guerillák által”.
.
Az életét – Mikszáth és a mi szerencsénkre – megkímélték. Az egri börtönben faragta különös rímeit: a papíros egyik oldalára Kossuthot dicsőítő és Ferenc Józsefet gyalázó, a másik oldalára pedig megfordítva írt verseket, mire „mint őrültet az irgalmasok kórházának adták át, s ahol az akkor dívó gyógymód szerint naponkint zuhanyozták.”
A gyarmati ifjak éji zenéje
A rétsági csata
.
Az oroszok porig égetik Losoncot
Losonc pusztulása 1849-ben
Salgótarjáni gerillák
Elbukás és megtorlás Nógrádban
Szontagh Pál (1820–1904) a főrendiház tagja, belső titkos tanácsos, a reformkori Nógrád vármegyei nemesi ellenzék egyik vezetője. A szabadságharc bukása után azzal vádolták, hogy segítette Bem József Bécsből való menekülését és ezért kétévi börtönre ítélték. Olmützben raboskodott.
.
.
.
.
Miután Görgei és csapatai elhagyták a megye területét, az orosz előhad július 18-án délután megszállta Balassagyarmatot. Pár nappal később elfoglalták Szécsényt, majd Losoncot is. Ekkor indultak meg a tárgyalások a két főhadiszállás, Balassagyarmat és Rimaszombat között. Az orosz csapatok egy hónap után vonultak tovább. Repetzky kormánybiztos július 24-én adta ki rendeletét, melyben rögtönítélő bíróságot ígért a hazaárulóknak, felszólított mindenkit a magyar kormány rendeleteinek betartására és a kóborló honvédek fegyvereinek és ruháinak összeszedésére hívta fel a lakosságot.
.
Szeptember közepén érkezett meg Balassagyarmatra a világosi fegyverletétel híre, 22-én pedig öt század osztrák gyalogos, amivel kezdetét vették a letartóztatások. Többeknek, például Repetzkynek sikerült elbujdosniuk. A megye katonai megszállásával egyidőben megindult az abszolutizmus politikai, közigazgatási szervezetének kiépítése, amihez megvolt a császárhű megyei tisztikar is, élén Jankovich László volt másodalispánnal és Bory Pál kormánybiztossal.
.
Azokat, akik a szabadságharc idején tisztséget vállaltak, a pesti haditörvényszék elé kerültek, így Ráday Gedeon volt főispán, Kubinyi Ferenc, Friedriczky Lajos és Stréter László volt képviselők, Básthy Miklós volt főszolgabíró, Szontágh Pál volt külügyminiszteri fogalmazó, Stréter Lajos volt honvéd ezredes, Horváth Elek volt alispán, és több tiszt, valamint lelkész. Stréter Lajost halálra ítélték, de sikerült megszöknie, Kubinyi Ferenc és Csuty Zsigmond református lelkész is halálbüntetést kaptak, amit amnesztiával börtönbüntetésre változtattak. A gerillákat, mint közönséges rablókat, börtönbe zárták, de börtönbe került számos tanító, jegyző és lelkész is.
A fenti képet Madách Imre festette, és Görgei álma címen tartják számon. Az előtérben párducbőrön heverő, nyitott szemmel álmodó férfi maga Görgei. Mögötte asztalkán a fegyverletételi okmány. A feje felett lebegő nőalakok babérkoszorút tépnek szét, a dicsőség szertefoszlását jelképezve, éppúgy, mint a lefordított Kossuth-címer. A hátrészen akasztófák, melyek a 13 aradi vértanú emlékét idézik. A kép jól szemlélteti azt a meghatározó lélektani hatást, amelyet a szabadságharc bukása gyakorolt a kortársakra, hosszú évtizedekre meghatározva gondolkodásukat, értékrendjüket.
A szabadságharc emléke
A szabadságharc leverése után tilos volt megemlékezni a hősökről. 1863-ban Losonc díszpolgárának választotta Kossuthot. A város főterén állt rövid ideig szobra is. 1910-ben avatták Holló Barnabás alkotását, amit 1919 januárjában döntöttek le a cseh légionisták, majd a városon végigvontatva a tüzérlaktanya istállójában helyeztek el. Itt találták meg 1969-ben, amikor egy tornaterem alapjait ásták ki. A helyi muzeológusoknak köszönhetően elkerülte a beolvasztást, biztonságos helyen várja sorsa jobbra fordulását. Balassagyarmaton elsőként a szabadságharcnak állítottak emlékoszlopot. A forradalom 50. évfordulóján ünnepi számot jelentetett meg a Nógrád-Honti Ellenzék.